BASE Espor CS:GO Turnuvası Kurallar

CS:GO KURALLAR

1.1. Oyun Hesabı

Tüm Steam oyuncuları oynadıkları sunucudaki en güncel Steam İsimlerini profillerine eklemelidir. Yanlış, eksik veya tarihi geçmiş Steam ismi duruma göre bir diskalifiye sebebi değildir Adminleri maçları bekleterek bu Steam isimlerini yoksa eklenmesini yanlış/eksik ise güncellenmesini talep etme hakkına sahiptir.

1.2. Takım

Bir takım, beş oyuncudan oluşabilir.

Ayarlar

2.1. Oyuncu Ayarları

2.1.1. Configuration / Startparameters

Aşağıdaki komutlar yasaklanmıştır:

 • mat_hdr_enabled

Aşağıdaki startparameter’lar yasaklanmıştır:

 • +mat_hdr_enabled 0/1
 • +mat_hdr_leven 0/1/2

Diğer yapılandırma değişikliklerine, haksız avantaj sağlamadıkça izin verilir. Bir oyuncu herhangi bir config dosyasında, kullanımda olup olmadığına, veya söz konusu oyun klasöründe saklanmasına bakılmaksızın, yanlış ayarlar nedeniyle cezalandırılabilir. Yanlış ayarlar, her değer ve oyuncu başına cezalandırılır. Eğer üç veya daha fazla oyuncunun ayarları yanlışsa takım hükmen yenik sayılır. Adminler, üçten az oyuncunun yanlış ayarları olsa dahi, özel koşullar altında bir hükmen yenilgiye karar verebilir.

2.1.2. Yasaklanmış Komut Dosyaları(Scripts)

 • Genel olarak, tüm ekstra komut dosyaları, satın alma, değiştirme ve demo komut dosyaları dışında yasaklanmıştır. Yasaklanmış komut dosyaları için bazı örnekler aşağıda verilmiştir:
 • Jumpthrow
 • Stop shoot scripts (Use or AWP scripts)
 • Center view scripts
 • Turn scripts (180° or similar)
 • No recoil scripts
 • Burst fire scripts
 • Rate changers (Lag scripts)
 • FPS scripts
 • Anti-flash scripts or binding (snd_* bindings)
 • Bunny hop scripts
 • Stop sound scripts

Eğer hangi komutların yasak hangilerinin kullanılabilir olacağından emin değilseniz lütfen admin ile iletişime geçin. Oyuncu, yasaklanan herhangi bir komut dosyasını oyun dosyalarında kullanmamasına rağmen bulunduruyorsa cezaya neden olabilir. Eğer üç veya daha fazla oyuncunun ayarları yanlışsa takım hükmen yenik sayılır.

Adminler, üçten az oyuncunun yanlış ayarları olsa dahi, özel koşullar altında bir hükmen yenilgiye karar verebilir.

2.1.3. Özel Veriler

Sadece steam eşyalarının değiştirilmesine izin verilir; sprite, skin, skor panolarındaki değişiklikleri kesinlikle yasaktır; ayrıca sadece resmi modellere izin verilmektedir. Eğer bir oyuncu özel dosyalarla (modellerin dışında) oynarsa, ceza uygulanır ve rakibi maç tekrarı talebinde bulunabilir. Ajanlar yasaktır, oyuncular Ajan kostümlerini oyuna girmeden önce çıkarmalıdır.

 1. Maç Kuralları ve Lobi Ayarları

Rakip iki oyuncu Steam üzerinden birbirini eklemelidir.

3.1. Oyun Modu

Oyun Modu: Rekabetçi

3.2. Taraf Seçimi ve Genel Oyun Kuralları

**Bracketta üstte olan takım taraf seçme hakkına sahiptir.

Maksimum tur: 30

3.3. Maça Gelmemek

Her oyuncu maç başlamadan 15 dakika önce maç sayfasında hazır bulunmalıdır.

3.4.3. Katılımcılar

Oyuncu isimlerinin ırkçı, cinsiyetçi, siyasi, dini ve etik değerlere aykırı olması yasaktır, bu kurala uyulmaması takdirde adminlerin oyuncuyu/takımı turnuvadan diskalifiye ve BASE Espor Merkezinden uzaklaştırma hakkı sahiptir.

3.4.4. Maçın Bozulması

Maçın bozulması tamamen yasaktır. İki maç arasında en fazla 10 dakika ara verilebilir.

 1. Oyun İçi Davranış

4.1. Sportmenlik

Tüm katılımcılar sportmence davranmak zorundadır.

4.2. Hakaret ve Tacizler

Tüm katılımcılar,  maç oynarken profesyonel olarak davranmak zorundadır. Hakaret ve taciz durumunda turnuvadan elenir.

 1. Izleyiciler

Adminleri her zaman izleme hakkına sahiptir.

5.1. Sunum

Maçın yayınlanmasına yalnızca, yönetimi onayı kapsamında izin verilir. Onay almak için lütfen Adminler ile iletişime geçiniz.

5.2. Hile ve Bug Kullanımı

Espor maçlarında herhangi bir şekilde hile yapmak yasaktır. Herhangi bir hile girişimi, doğrudan diskalifiye ve ilave cezalara yol açacaktır.

Daha önceden bilinen veya bilinmeyen bir oyun içi hatanın (BUG) kullanımı herhangi bir şekilde yasaktır. Herhangi bir hatanın avantaj sağlayacak şekilde kullanımı doğrudan diskalifiye ve ilave cezalara yol açacaktır.

Bir oyuncunun hile ve/veya oyun içi hatalardan (BUG) yararlandığını düşünüyorsanız, video ve görsel kanıtlarınız ile birlikte destek sistemine başvurunuz.

Counter-Strike’da hile yapmak, bunlarla sınırlı olmamak üzere her türlü aimbot, wallhack, ses hilesi, no recoil, no smoke, no flash , renkli modeller vb. içermektedir.

6.Adminleri

Adminleri, gerekli gördüklerinde kuralları sportmenlik kapsamında geçersiz kılma hakkına sahiptir.

Admnilerinin kararları ve beyanları her zaman resmi olup ve tüm katılımcıların talimatlarını yerine getirmesi zorunludur.

6.1. Cezalar

Genel olarak bir oyuncunun suçlu olduğu kanıtlanmadıkça masumdur, ancak açık bir şekilde kuralların ihlal edilmesi durumunda cezalandırılır.

6.2. Hile Suçlaması

Şüphelendiğiniz anların zamanını teker teker belirterek yazın.(Örneğin, neden bu durum bir tesadüf, şans, ses kasma, yetenek olamaz) Yolladığınız bilgiler sorumlu adminler tarafından kontrol edilecektir. Hile analizinin uzun bir zaman alabileceğini düşünerek, lütfen durumu anlayışla karşılayın.

TURNUVAYA KAYIT YAPAN TÜM OYUNCULAR YUKARIDAKİ TÜM KURALLARI OKUMUŞ VE KABUL ETMİŞ SAYILIR.