4.Hepimiz Teknoloji ile Güçlendirilmiş Siborglar Olacağız

4.Hepimiz Teknoloji ile Güçlendirilmiş Siborglar Olacağız 28 May 2019

Zihinlerimiz ve bedenlerimiz protezler ve implantlar (eklemeler) ile güçlendirilecek ve bize yanılmaz fonksiyonlar ve motorsallık sağlayacaktır. Teknoloji bizi ölümcül yaralanmalardan kurtarabilir, uzuvlarımızı ve organlarımızı değiştirebilir ya da mevcut görüş, işitme ve manipülasyonun yeteneklerimizin çok ötesinde algılayıcı yetenekler verebilir. Bu gelecek sistemler robotik, artırılmış gerçeklik, sinirbilim, 3B baskı, programlama, malzeme tasarımı vb. teknolojiler sayesinde gerçekleşecektir.

Teknoloji yaygınlaştırıcısı Robert Scoble ve yazar Shel Israel, yeni kitaplarında gelebilecek değişiklikleri açıkladı – Dördüncü Dönüşüm: Artırılmış Gerçeklik ve Yapay Zeka Her Şeyi Nasıl Değiştirecek . Telefonlardan kafalıklara ve diğer giyilebilir ürünlere geçeceğimizi söylüyorlar. Bir ekran yerine, bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülere dokunabilecek ve hissedebileceksiniz – sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, karışık gerçeklik gibi. 2025 yılına gelindiğinde, gerçek olan ve bilgisayar kaynaklı bir yanılsama olan arasındaki çizgileri bulanıklaştıracak ürünleri olan milyarlarca insanın olacağını tahmin ediyorlar.

Yapay Zekanın Geliştirilmesi Derneği Başkanı Thomas Dietterich, dış iskeletlerin – dış destek iskeletlerinin – yaşlı ve güçsüz olduğumuzda yürümemize izin vermesini umut ediyor. Gözlerimiz ve kulaklarımız görevini yapamaz durumda olsa bile duyma ve görme duygusunu korumak harika olurdu.

“İnsanların düşünme eğilimi var, biz varız ve sonra bilgisayarlar var. Ama bence bu hiç doğru değil, bence insan ve bilgisayar gerçekten, çok hızlı bir şekilde birbirine sıkı sıkıya bağlı bir bilişsel birim haline geliyor. ”- Shimon Whiteson