6. Gelecekte Zihnimizi Buluta Yükleyebilecek ve Ölümsüzlüğe Ulaşabileceğiz

6. Gelecekte Zihnimizi Buluta Yükleyebilecek ve Ölümsüzlüğe Ulaşabileceğiz 1 Ağu 2019

Kendinizi yalnızca buluta bağlamak ve kaynaklarını kullanmak yerine, tüm bilincinizi buluta ya da sanal gerçekliğe yükleyebileceksiniz. En çılgın hayallerini yaşayabilir ve ölümsüz olabilirsiniz. Buradaki düşünce, bilincin bireyin sinirsel aktivitesinin ürünü olduğu ve bir beynin içindeki “verilerin” tümü (anılar, düşünce kalıpları, vb.) dijital bir alemde “kopyalanabilmesi’’ olasılığıdır.  Bu şekilde yaşam sonsuzluğa doğru uzayabilir.

Bilim kurgu TV programı Black Mirror  “San Junipero” bölümünde  , ölen insanların “buluta yüklenebileceği” ve sonsuza dek orada yaşayabilecekleri bir dünya hayal ediliyor. Futuristler bunun bilimsel olarak mümkün olduğunu, ancak parça olarak bütün durumu tasvir edemeyeceğini söylüyorlar. Bir alandaki bir değişiklik veya iyileştirme kesinlikle diğer tüm sosyal yönleri de etkileyecektir. Bu yüzden “San Junipero” tamamen doğru olmadığını ve  böyle büyük atılımları insan toplumunda çok daha radikal değişikliklerin izleyebileceğini söyleyebiliriz.

Bu durumda ayrıca bazı felsefi sorular da akla gelmektedir.  Beyninizin yüklenen versiyonu aslında kendini bilinci olan  bir “ruh” mu, yoksa sadece bir simülasyon mu? Bu durumda ‘o’ hala sen olacak mısın yoksa ne fark olacak ? Peki ya  “alıcının pişmanlığı” varsa ya da mutluluğunuza zihinsel olarak rehberlik edemiyorsanız – sonsuza dek mahkum mu olacaksınız?