Başakşehir Belediyesi İçin Maskot Tasarımı Atölyesi

Başakşehir Belediyesi İçin Maskot Tasarımı Atölyesi 6 Ağu 2019

Etkinlik Konusu

Başakşehir Living Lab’de Istanbul Design Factory tarafından tasarım ve çizim yeteneğine sahip 15 yaş üzeri tüm katılımcılara açık, Tasarımcı Çiğdem Şentürk ve Karikatürist Oğuz Gürel tarafından ‘Maskot Tasarımı Atölyesi’ gerçekleştirilecektir.

Katılımcılara karakter çizim teknikleri ve maskot tasarımının süreçleri hakkında bilgilendirme yapılacaktır.  Başakşehir Belediyesinin halk ile olan ilişkilerinin ve hizmetlerinin ana başlıkları üzerinden maskotun neleri anlatacağı ve halk üzerinde nasıl bir izlenim bırakması gerektiği ile ilgili anlatımlar yapılacaktır.

Maskot tasarımı eğitimi sonrasında katılımcılar ister renkli kalemlerle el çizimi, ister kendi yanlarında getirecekleri tablet ya da laptop ile dijital çizim yöntemleriyle (tablette çizim, photoshop, illüstratör vb.) çalışmalarını ortaya çıkarabilirler. Çalışmaların ortaya çıkmasının ardından en başarılı çizimler Başakşehir Belediyesi tarafından seçilecektir.

Seçilen maskot tasarımı ile belediyenin stratejik hedeflerinin konu alınarak halka aktarmak adına çizimler hazırlanacaktır. Bu çizimlerin insanları güldürerek düşündürmesi ve toplumsal duyarlılığı arttırarak bilinçlendirme kanalı olması hedeflenmektedir.

Maskotun anlatacağı konular baloncuk içinde bir cümle ile özetlenerek maskotun beden dili  ile tamamlanacaktır.

Maskotun bir ismi olacak ve bu isim ile web sitesinin bir köşesinde ya da diğer sosyal mecralardan Başakşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetleri ve halkının daha duyarlı ve bilinçli olması adına mesajlar vermesi planlanmaktadır.

*Katılımcılar etkinlik kapsamında tasarlayacak olduğu maskot tasarımının Başakşehir Belediyesi tarafından seçilmesi durumunda tasarımın tüm haklarını Başakşehir Belediyesine vermiş olmayı kabul ederler. Bu maskot tasarımının farklı mecralarda yayınlanması ve belediyenin maskotu olması planlanmaktadır. Tasarım sahibi kişi, isim ve soyismi ile tasarımın kendisine ait olduğu belirtilerek onurlandırılacaktır.

*En başarılı ilk 3’e giren tasarım sahiplerine sürpriz özel ödül verilecektir.

Süreç

  • Maskot tasarım atölyesinde katılımcılar, kendi hayal güçlerine bağlı olarak aşama aşama maskot tasarımını öğrenirler.
  • Maskot tasarımına giriş ve uygulama
  • Figür karakter çizimleri
  • Hareketlendirme ve renklendirme

Etkinlik Yeri: Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi

Etkinlik Tarihi: 22.08.2019 Perşembe

Etkinlik Saati : 10:30 – 16:30

Katılımcı Niteliği: 15 yaş üstü tasarım ve çizime, ilgisi ve yeteneği olan tüm katılımcılar

Başakşehir Belediyesi İçin Maskot Tasarımı Atölyesi Kayıt Formu