Elektronik Atıktan Tasarıma

Elektronik Atıktan Tasarıma 25 Eyl 2019

Etkinlik Konusu:

Başakşehir Living Lab’de İstanbul Design Factory tarafından, “İleri Dönüşüm”, “Yeniden Kullanım”, “Geri Dönüşüm” kavramları hakkında bilinç ve farkındalığı artırmak, sanatsal ürünler tasarlamak amacıyla ‘Elektronik Atıktan Tasarıma‘ etkinliği gerçekleştirilecektir.

Geri dönüştürülebilir malzemeler arasında elektronik atıklar; diğerlerine göre daha az duyulmasına rağmen çelişkili bir şekilde günümüzün en acil geri dönüşüm meselelerinden biridir.

Sürdürülebilirlik, çevreye duyarlı olma, geri dönüşüm gibi kavramlar iklim değişikliğinin hayatımıza etki etmesiyle beraber üzerinde düşünmemiz ve projeler geliştirmemiz gereken önemli konular arasında yer alıyor.

Teknolojinin hızına ayak uydurmaya çalıştığımız günümüzde, elektronik aletlerin çevreye verdiği zararı düşünmeden ihtiyacımız kadar değil, istediğimiz kadar alıyoruz. Yenisi eskimeden aldığımız cep telefonları, MP3 çalarlar, laptoplar evin bir köşesinde kaderine terk ediliyor ya da çöpü boyluyor.

Oysaki, elektronik atıklar çöp değildir!

İçlerinde değerli metaller bulunan ve geri dönüşüme uygun bir atık çeşididir.

  • Geri Dönüşümün Önemi
  • Hangi Elektronik Atıklar Geri Dönüşebilir ?
  • Geri Dönüşüm Süreci ve Prosesler
  • Upcycle, Recycle, Downcycle
  • Atık Hiyerarşi Piramidi
  • Elektronik Atık Sökme

Atıkların yeniden kullanılarak değerlendirilmesi, atık azaltımı ve atık bilincinin artırılmasına yönelik, geri dönüşüme katkı sağlayan çeşitli çevreci kuruluşlardan etkinlik kapsamında yapacakları sunumlar ve bilgilendirmeler sonrasında katılımcılar edindikleri kuramsal bilgiye dayanarak, kendi hayal güçleri doğrultusunda deneysel çalışmalar yapacaklar.

Atölyemizde çeşitli kesici ve yapıştırıcı aletler kullanarak, etkinlik yürütücüsü desteği ile sanat eserleri oluşturulması ve tasarım ürünleri ortaya çıkarılması hedeflenen projede eğlenerek öğrenmek ve elektronik atıkların geri dönüşümü konusunda toplumsal bilinci arttırmak hedeflenmiştir.

Önümüzde olacak elektronik atık yığınından (Bilgisayar parçaları, anakart, fan, klavye tuşları, mouse, telefon, tablet vb.) oluşan onlarca çeşit malzemeye biçim vermek, onları birbiri ile ilişkilendirmek, kurgulamak, belki bir heykel, bir masaüstü aksesuarı ya da takı tasarımına dönüştürmek sizi de heyecanlandırıyorsa gelin bu serüveni birlikte yaşayalım.

Gelin Birlikte Yaratıcı Tasarımlar Yaparak Elektronik Atıklara Tekrar Yaşama Şansı Verelim !

Etkinlik Tarihi:

19.10.2019 / Eğitim-Sunum Günü

26.10.2019 / Tasarım ve Uygulama Günü (1.Grup )

02.11.2019 / Tasarım ve Uygulama Günü  (2.Grup )

09.11.2019 / Tasarım ve Uygulama Günü (3.Grup )

19 Ekim Cumartesi Program Akışı

 10.30 – 10.45 BLL Tanıtım Turu

10.45 – 11.00 Başakşehir Belediyesi / Taceddin Özcan Başakşehir’de Geri Dönüşüm

11.00 – 11.15 Atık Nakit / Ömer Faruk Akdağ Geri Dönüşüm Sunumu

11.15 – 11.45 ELDAY / Ayfer Baykan Elektronik Atıkların Geri Dönüşüm Süreçleri Sunumu

11.45 – 12.15 ROŞ / Sanatçı Ruhiye Onurel ile Elektronik Atık Sanatı Üzerine Söyleşi ve Sergi Gezisi

12.15 – 13.00 Öğle Arası

13.00 – 13.30 Pulsec / Caner G. Yalın Elektronik Atıkların Dünyada ve Yereldeki Durumu, Başlarına Neler Geldiği ve Bir Sosyal & Yeşil Girişim Olarak Pulsec Ne İçin Çalışıyor ?

13.30 – 15.30 Pulsec Ellerin Çalıştığı Atölye Çalışması

Güvenlik önlemleri
Atıklara nasıl davranılacağı
Bizi neler beklediği
Aletlerin tanıtımı

15.30 – 15.45 Çay & Kahve Molası

15.45 – 16.15 Pulsec Değerlendirme & Motivasyon konuşmaları
Neler yapabildik ? Neden yaptık ? Devamında neler yapılabilir ?

16.15 – 16.30 Soru & Cevap

Etkinlik Yeri : Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi – Konferans Salonu

Katılımcı Niteliği: 15 yaş üzeri tasarım yönü güçlü katılımcılar ( Tasarımcılar, Endüstri Ürünleri Tasarımcıları, Bilgisayar Mühendisleri, Elektrik Elektronik  Mühendisleri, Mekatronik Mühendisleri, Heykeltraşlar, Teknik Lise Öğrencileri vb.)

Kontenjan Sınırlıdır.