Elektronik Atıktan Tasarım Atölyesi’nde, Teknolojik Atıklar Sanat Eserlerine Dönüştürülecek!

Elektronik Atıktan Tasarım Atölyesi’nde, Teknolojik Atıklar Sanat Eserlerine Dönüştürülecek! 23 Eki 2019

Başakşehir Belediyesi, Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde teknoloji ve tasarım içerikli eğitimler veriliyor ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Elektronik Atıktan Tasarıma etkinliği Ürün Tasarımcısı Çiğdem Şentürk liderliğinde elektronik atıkların geri dönüşümünün sağlanarak farkındalık oluşturulması amacı ile 4 haftalık bir program olarak yürütülecek.

Çevreye verilen zararı azaltmak ve verimliliği arttırmak için düzenlenen Elektronik Atıktan Tasarım Atölyesi’nde, arızalı veya kullanım dışı cep telefonu, bilgisayar, bilgisayar parçaları, elektrikli ev eşyası, adaptör gibi pek çok elektronik atık yeniden değerlendiriliyor.

Elektronik Atıklardan Sanatsal Çalışmalar

Tasarım atölyesinde öğrencilere ilk önce elektronik atık süreci, dönüşüm ve atık ayrıştırma konusunu içeren toplumsal bilinci artırmaya yönelik sunumlar yapılıyor. Daha sonra öğrencilere elektronik atıklardan kendi hayal gücünü kullanarak deneysel çalışmalar yapma imkanı sunuluyor.

Atölye 4 Hafta Sürecek

Öğrencilere elektronik atıkları ayrıştırma ve tamir aletleri ile uygun parçaları sökme heyecanını da yaşatan atölye 4 hafta sürecek. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Elektronik Tasarım Atölyesi’nde Sanatçı Ruhiye Onurel’in elektronik atıklardan tasarladığı sergisi de yer alıyor.

Fotoğrafların Tümü Basından Yansıyanlar Etkinlik Video