Başakşehir Yapay Zeka ve Genişletilmiş Gerçeklik Lisesi Mimari Konsept Tasarım Maratonu

Başakşehir Yapay Zeka ve Genişletilmiş Gerçeklik Lisesi Mimari Konsept Tasarım Maratonu 19 Eyl 2022

BAŞAKŞEHİR LIVING LAB

YAPAY ZEKA ve GENİŞLETİLMİŞ GERÇEKLİK LİSESİ MİMARİ KONSEPT TASARIM MARATONU

Etkinlik Hakkında

Başakşehir Belediyesinin bir kurumu olan Başakşehir Living Lab, ENOLL (European Network Of Living Labs) üyesi bir kuruluştur. Akıllı şehirler ve bilişim temalarında etkinlikler göstermeyi hedefleyen Başakşehir Living Lab bu bağlamda Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir ‘tasarım maratonu’ düzenlemektedir. Bu tasarım maratonu kapsamında katılımcılardan yeni nesil bir okul projesi olarak “yapay zeka lisesi” için bir ön konsept üretmeleri beklenmektedir.  Etkinlik İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve İstanbul Design Factory tarafından gerçekleştirilecektir.

Etkinlik Tarihi ve Saati

8-9 Ekim 2022 Cumartesi (09:30) –  Pazar (16:00)

Etkinlik Yeri

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Etkinlik İçeriği

Bu tasarım maratonunda yapay zeka ve onunla ilişkili dallar konusunda eğitim vermesi beklenen eğitim mekanı için bir ön konsept geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu konsept çalışması aşağıdaki kurgu ile gerçekleştirilecektir.

1- Mimari konsept ve atmosferi tanımlayıcı örnek görsel çalışmaları (feel idea)

2- Öneri bir mimari program: söz konusu eğitim mekanında olması gereken mekanların listesi, özellikleri ve birbiriyle ilişkilerini gösteren “bubble diagram” formatında ifade edilen mekansal bir şema

3- Storyboard: önerilen mekanların ve mekansal ilişkilerin üç boyutlu ortamda canlandırılması ve senaryolaştırılması

4- Belirlenen araziye programın ve konseptin aplikasyonu konusunda öncü fikirler ve eskizler geliştirilmesi

5- Tüm yapılanların bir ya da iki adet a1 poster olarak sunulması

Not: Toplam 8 -12 adet önerinin ortaya çıkması hedeflenecektir.

Etkinlik Ortamı ve Yöntemi

Bu etkinlik Başakşehir Living Lab, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve İstanbul Design Factory Ortaklığında Bahçeşehir Üniversitesi Yıldız Kampüsü’nde Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde düzenlenecektir. Etkinlik Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Salih Ceylan ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Emre Arslan tarafından yürütülecektir. İç mimarlık bölümünden bir öğretim üyesi ise iç mimari yaklaşımlar konusunda rehberlik sağlayacaktır. Etkinlik sonunda toplam 7.500 T.L. tutarında ödül verilecektir. Bu ödül etkinlik sonrasında yürütücülerin uygun gördüğü formatta en fazla 3 proje arasında paylaştırılacaktır. Jüri çalışması her iki üniversiteden en az 3’er akademisyen, BLL ve Milli Eğitim’den birer katılımcı ile toplam 8 jüri tarafından puanlama usulü ile gerçekleştirilecektir. Etkinlik sonunda tüm katılımcılara katılım sertifikası, ödül alanlara ödül belgeleri ve ödül ücretleri verilecektir. Ortaya çıkan tüm proje öneriler dijital ortamda paylaşılacaktır.

Katılımcılarda Olması Gereken Nitelikler

Tasarım maratonuna üniversitelerin mimarlık ve iç mimarlık bölümünde okuyan öğrencilerin katılması hedeflenmektedir. Öğrenciler en az 2 en fazla 4 kişilik gruplar olarak katılacaktır. Her grupta en az bir mimarlık ve en az bir iç mimarlık öğrencisinin bulunması gereklidir. Bireysel başvuru da yapılabilir. Bireysel olarak başvuranlar etkinlik günü bu kurala göre grup oluşturacaklardır.

Katılımcıların aşağıdaki niteliklere sahip olması beklenmektedir.

-Tasarım ve Teknik Çizim Yetkinliği

-3 Boyutlu Modelleme Programı Bilgisi

-Grafik Sunum Kabiliyeti

Kontenjan ve Kayıt

Hedeflenen Katılımcı Sayısı : 30 ( Takım ya da Bireysel Katılımcı )

Katılım kontenjanla sınırlıdır.

Ödüller

İlk üç proje için toplam 7.500T.L. ödül verilecektir.

1.’lik Ödülü 3.000 T.L.,

2.’lik Ödülü 2.500 T.L.,

3.’lük Ödülü 2.000 T.L.

Ödülü kazanan projenin sahibi olan ekibin üyeleri, ödülü aralarında eşit olarak paylaşmayı kabul etmiş olacaklardır.

Etkinlikle ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Başakşehir Belediyesi ve Başakşehir Living Lab’e aittir. Etkinliğe başvuru yapan tüm katılımcılar bu durumu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Başvuru Formu

kontenjan dolmuştur.