Başakşehir Living Lab Tasarım Maratonu: Etkileşimli Duvarlar

Başakşehir Living Lab Tasarım Maratonu: Etkileşimli Duvarlar 8 Mar 2023

Başakşehir Belediyesinin bir kurumu olan Başakşehir Living Lab, ENOLL (European Network Of Living Labs) üyesi bir kuruluştur. Akıllı şehirler ve bilişim temalarında etkinlikler göstermeyi hedefleyen Başakşehir Living Lab, Başakşehir’de yer alan kentsel alanları iyileştirmeye ve daha etkileşimli kılmaya yönelik bir tasarım maratonu düzenlemektedir. Bu bağlamda Başakşehir İlçesi sınırları içerisinde yer alan kentsel alanların bir parçası olan duvarların, etkileşimli bir yapıya büründürülmesi ve yeni kentsel deneyimler üretmesi hedeflenmektedir. Etkinlik Başakşehir Living Lab, İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İKU ANTS Tasarım Fabrikası ve İstanbul Design Factory ortaklığında gerçekleştirilecektir.

Etkinlik Tarihi , Saati ve Yeri:

  • 24 Mart 2023 Cuma 10:00 – 16:00 – Başakşehir Living Lab
  • 25 Mart 2023 Cumartesi – 10:30 – 16:00 – İstanbul Kültür Üniversitesi Tasarım Fabrikası

Etkinlik İçeriği:

Bu tasarım maratonunda Başakşehir İlçesi sınırları içerisinde yer alan kentsel alanların bir parçası olan duvarların, etkileşimli bir yapıya büründürülmesi ve yeni kentsel deneyimler üretmesi hedeflenmektedir.

1- Alan araştırmaları ve analizler: Etkinliğin ilk günü Başakşehir’de kamusal alanların bir parçası olan bazı öneri duvar yapıları katılımcılara gösterilecektir. Katılımcıların çalışacakları duvarı belirlemeleri ve spesifik olarak o duvar üzerinde birtakım öneriler geliştirmeleri beklenmektedir.

2- Kullanıcı deneyimi: Geliştirilen önerinin vaad ettiği yeni kentsel deneyimlerin ifade edilmesi beklenmektedir.

3- Üç boyutlu anlatımlar: Önerilerin üç boyutlu ifadeleri beklenmektedir.

5- Tüm yapılanların A1 poster formatında sunulması

Etkinlik Ortamı ve Yönetimi: 

Bu etkinlik Etkinlik Başakşehir Living Lab, İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İKU ANTS Tasarım Fabrikası ve İstanbul Design Factory ortaklığında gerçekleştirilecektir. Etkinlik İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Emre Arslan tarafından yürütülecektir. Etkinlik sonunda toplam 10.000 TL. tutarında ödül verilecektir. Bu ödül etkinlik sonrasında yürütücülerin uygun gördüğü formatta en fazla 3 proje arasında paylaştırılacaktır. Jüri çalışması çeşitli üniversitelerden en az 3’er akademisyenden oluşan, toplam 8 jüri tarafından puanlama usulü ile gerçekleştirilecektir. Etkinlik sonunda tüm katılımcılara katılım sertifikası, ödül alanlara ödül belgeleri ve ödül ücretleri verilecektir. Ortaya çıkan tüm proje öneriler dijital ortamda paylaşılacaktır.

Katılımcılarda Olması Gereken Nitelikler: 

Tasarım maratonuna üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık, grafik tasarım ve endüstriyel tasarım gibi tasarımla ilgili bölümlerde eğitim gören öğrencilerin katılması hedeflenmektedir. Öğrenciler en az 2 en fazla 4 kişilik gruplar olarak katılacaktır. Bireysel olarak başvuranlar etkinlik günü bu kurala göre grup oluşturacaklardır.
Katılımcıların aşağıdaki niteliklere sahip olması beklenmektedir.

-Tasarım ve Teknik Çizim Yetkinliği
-3 Boyutlu Modelleme Programı Bilgisi
-Grafik Sunum Kabiliyeti

Kontenjan ve Kayıt: 

Hedeflenen Katılımcı Sayısı : 30 ( Takım ya da Bireysel Katılımcı )
Katılım kontenjanla sınırlıdır.

Ödüller

İlk üç proje için toplam 10.000 TL. ödül verilecektir.
1.’lik Ödülü 4.000 T.L.
2.’lik Ödülü 3.500 T.L.
3.’lük Ödülü 2.500 T.L.
Ödülü kazanan projenin sahibi olan ekibin üyeleri, ödülü aralarında eşit olarak paylaşmayı kabul etmiş olacaklardır.
Etkinlikle ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı Başakşehir Belediyesi ve Başakşehir Living Lab’e aittir. Etkinliğe başvuru yapan tüm katılımcılar bu durumu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Başvuru Formu:

Katılım Şartları ve Kişisel Verilerin İşlenmesi Aydınlatmasını *