Başakşehir Living Lab Bülten

Başakşehir Living Lab

Türkiye'nin Yaşam Laboratuvarı

Ocak Bülteni

Sayı: 08

living-lab-logo  belediye_logo

LIVING LAB MANŞET

 
musiad

İNOVASYON HAFTASI

4 - 6 ARALIK 2014

Dünya’da ve Türkiye'de fark oluşturan uluslararası profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve üniversite öğrencilerini İstanbul'da bir araya getiren "Türkiye İnovasyon Haftası 2014 İstanbul" gerçekleştirildi.
ICC İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen İnovasyon Haftası’nda, Başakşehir Belediyesi İnovasyon ve Teknoloji Merkezi (Başakşehir Living Lab)’ın Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM), İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) işbirliği ile Türkiye genelinde düzenlediği İnovasyon Yarışması’nda dereceye girenlere de ödülleri verildi. Genç girişimciler ödüllerini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin elinden aldı.

 
inovasyon

BLL PARK PROJESİ

20 ARALIK 2014

Aydın Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinin grup projesi olarak ele alacağı projenin danışmanlığını Öznur Özgan, Gülbahar Coşkun ve Emre Arslan yapmaktadır. Etkinlikte, öğrenciler Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi arkasında yer alan park alanı ile ilgili analizleri ve fikir projelerini jüri üyeleri ile paylaştılar. Tasarım sürecine başlayan öğrenciler Ocak ayı içerisinde 2.sunumlarını gerçekleştirecekler.

 

OCAK ETKİNLİKLERİ

 
coderdojo

WISSEN AKADEMIE EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

19 OCAK 2014

NETWORK ve SİSTEM UZMANLIĞI EĞİTİMİ

Başakşehir Living Lab ve Bahçeşehir Üniversitesi Wissen Akademie işbirliği ile verilecek olan Network ve Sistem Uzmanlığı Eğitimi ile yepyeni bir fırsat sizleri bekliyor.
Bahçeşehir Üniversitesi Wissen Akademie, bu alanda kariyer sahibi olmayı veya mevcut konumunu iyileştirmeyi hedefleyen bireylere, ileri seviye laboratuvarlarında eğitim imkânı sağlar. Bu eğitim programına bu alanda eğitim almış ve kariyer yapmak isteyen, ya da yakın alanlarda öğrenim görmüş bireyler katılarak, bilgi beceri seviyelerini en yeni teknolojilerle geliştirip uluslararası geçerliliği olan sertifika sınavlarına sahip olabilirler.

 
coderdojo

MAKET ÇALIŞTAYI -2-

13 OCAK 2014

Aralık ayında birincisi yapılan maket atölyesinin devamı niteliğinde yapılacaktır. Üniversite öğrencileri ile yapılacak çalışmada katılımcıların maket becerilerini geliştirmeleri ve yeni maket yapım teknikleri öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

 
coderdojo

BLL PARK PROJESİ -2-

20 OCAK 2015

Üniversite öğrencilerinin grup olarak çalışmaya başladıkları BLL Park Projesi ile ilgili hazırlanan projelerin sunumu gerçekleşecek olup, jüri üyeleri tarafından değerlendirilecektir.

 
coderdojo

OTURMA BİRİMİ ÇALIŞTAYI

31 OCAK 2014

Etkinlikte; kağıt, karton, mukavva gibi malzemeleri kullanarak oturma birimi tasarımı gerçekleştirilecektir. Paralel sıralama yöntemi kullanılarak yapılacak tasarımlar daha sonrasında Başakşehir Living Lab'te sergilenecektir.

 

ARALIK'DA NELER YAPTIK

 
coderdojo

DİJİTAL SAAT ÇALIŞTAYI

16 ARALIK 2014

Kasım ayı içerisinde ElektroLab'te iç devresi hazırlanan saatlerin kabuk tasarımı forex, 3d printer kullanılarak tasarım atölyesinde yapıldı. Yapılan ürünler 5 Ocak 2015 tarihinden sonra BLL de sergilenecektir.

 
maket

MAKET ATÖLYESİ

23 ARALIK 2014

Üniversite öğrencilerine yönelik yapılan çalışma, Başakşehir Living Lab tasarım atölyesinde gerçekleştirildi. Farklı malzemeler kullanılarak arazi maketi çalışması yapıldı.

 
 
maket

CODERDOJO

ARALIK 2014

Aralık ayı içerisinde CoderDojo'ya gelen çocuklar kod yazma ile ilgili çalışmalarını "www.code.org" adresinde gerçekleştirdiler. CoderDojo bilgilerin paylaşıldığı, herkesin birbirine bir şeyler öğrettiği bir atmosfer olarak devam etmektedir.

BİZDEN HABERLER

aaltouniv

Rüzgar enerjisi üzerine projesini yürüten HAYGE ekimiz aramıza katıldı. Living Lab ailesi olarak çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 
 
aaltouniv

Netcell yetkilileri Living-Lab konseptini görmek ve IT alanında yapılacak ortak projelerle ilgili görüş alışverişi için Başakşehir Living-Lab'i ziyaret ettiler.

 
 
pasabahce

Okul Günleri kapsamında Başakşehir Anadolu Lisesi ve Bahçeşehir Koleji öğrencileri Living Lab'i ziyaret ettiler.

 
mtn

Başakşehir Belediyesi, Başakşehir Living Lab projesi kapsamında engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran çözümler arıyor. Bu kapsamda yapılacak işbirliği konusunda ilk adım Aralık ayı içerisinde engelli vatandaşlarımızında katılımıyla gerçekleşti.

 

Merkezimiz İstanbul dışındaki belediyelerinde ilgi odağı olmaya devam ediyor. Çanakkale Bayramiç Belediye Başkanı Saadettin Aslan Başakşehir Living Lab’ i ziyaret etti. Ziyarete Saadettin Aslan’a Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal eşlik etti. Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde hayata geçirilen projeler tek tek incelenirken, wallrite(akıllı tahta) sistemi en çok dikkat çeken uygulama oldu.

 
fll

FLL çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor. “Senin dünyan , senin sınıfın “ temasıyla 80 ülkeden 230.000 gencin katılacağı bu heyecanlı yolculuktaki ilk seferimizi Bahçesehir Fen ve Teknoloji Lisesi’ ne yaparak gerçekleştirdik. Öğretmenlerimiz ve rakip ekiplerimizle tanışıp minik birer anket yaptığımız bu gezi de bizlere evsahipliği yapan sevgili Fen-Tek’ e teşekkür ve sevgilerimizi iletiyoruz.
Maceraya devam…

 
 

TEKNO HABERLER

 
 
 
Facebook     Twitter
Facebook     Twitter
 
Email     Website
Email     Website