Living Lab ARALIK Bülteni

Bu postayı görüntülemekte sorun yaşıyorsanız burayı tıklayın.

Başakşehir Living Lab

Türkiye'nin Yaşam Laboratuvarı

Aralık Bülteni

Sayı: 07

living-lab-logo  belediye_logo

LIVING LAB MANŞET

 
musiad

MÜSİAD FUARINDAYDIK

26 - 30 KASIM 2014

Başakşehir Living Lab Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Uluslararası Fuarı’na katıldı.

Bu sene 15.si düzenlenen, 500 yerli ve yabancı firmayı bir araya getiren fuarda standımıza ilgi yoğundu.

İstanbul’da iki yılda bir Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen, Asya’dan Avrupa'ya, Ortadoğudan’dan Afrika ülkeleri ve Türkî Cumhuriyetlere kadar uzanan bir coğrafyadaki yabancı şirketlerin ve işadamlarının katıldığı 15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı, bu yıl 500 yerli ve yabancı katılımcı firmayı, 102 ülkeden 7 bin seçkin işadamının katılımıyla başladı. Başakşehir Belediye Başkanı Sn. Mevlüt Uysal ve Başkan Yardımcısı Sn. Murat Şahin açılış programının akabinde fuar alanını gezdi. Standımızı da ziyaret eden Başkan Uysal, bizler ve ziyaretçilerle bir süre sohbet etti. Kendisine bu nazik ziyareti için teşekkür ederiz.

 
girisimci

GİRİŞİMCİ GÜNÜ

KASIM 2014

Girişimcilerin hem kendi aralarında ilişki ağlarını geliştirmek, hem iş adamı ve yatırımcıların girişimci projelerine ilgilerini çekmek amacıyla Başakşehir Living-Lab'de 15 Kasımda düzenlenen etkinliğe 32 girişimci ve 22 yatırımcı, işadamı ve mentor olmak üzere toplam 54 kişi katıldı. 9 tanesi Başakşehir Living-Lab'de geliştirilen toplam 16 girişimci projesi dinlenmiş ve hem yatırımcılar hem de belediye yetkilileri tarafından ilgi toplamıştır. Etkinlik networking yemeği ile sona ermiştir.

 
inovasyon

İNOVASYON YARIŞMASI

KASIM 2014

TİM, Başakşehir Belediyesi, Başakşehir Living Lab ve İOSB katkıları ile düzenlenen İnovasyon Yarışmasında artık final heyacanı yaşanıyor. 2. aşamayı geçen tüm projeler sunumlarını gerçekleştirdi, juri sunumları değerlendirerek finalistleri belirlediler. Finalistlerimiz hem ödüllerini alacaklar hem de 4 - 6 Aralık'da İnovasyon Haftası'na katılacaklar.

 

ARALIK ETKİNLİKLERİ

 
coderdojo

CODER DOJO

ARALIK 2014

Coder Dojo Aralık ayında da devam ediyor. Yeni dönemine yeni yazılımla başlayan Coder Dojo her Çarşamba 17.00 - 19.00 saatleri arasında. Microsoft Small Basic yazılımıyla kod yazmayı öğrenen çocuklar bir adım öndeler.

 
digitalclock

DİJİTAL SAAT ÇALIŞTAYI

9 - 10 ARALIK 2014

ElektroLab ve Tasarım Atölyesinin ortak çalışması olan Dijital Saat etkinliğimiz tüm hızı ile devam ediyor. ElektroLabda devreleri tasarlanan dijital saatler Tasarım Atölyesinde gövdeleri tasarlanıp 9 - 10 Aralık'ta tamamlanacak.

 
bllpark

BLL PARK PROJESİ

13 ARALIK 2014

Tasarım atölyesi ve Aydın Üniversitesi işbirliği ile yürütülen BLL park alanın tekrar ele alınması projesinin ara jürisi gerçekleşecektir. Bu sunumlar da öğrenciler dışında projelerin geliştirme aşamasında profesyonel hayattan tasarımcı, mimarlar, öğretmenler jüriye katılacaktır.

 
maket

MAKET ATÖLYESİ

16 ARALIK 2014

Üniversitede tasarım, mimarlık, iç mimarlık eğitimi alan öğrenciler için, BLL içerisinde yer alan tasarım atölyesinde maket yapım teknikleri konusunda atölye çalışmasıdır.

Katılım kontenjan ile sınırlıdır.

 

KASIM'DA NELER YAPTIK

 
bllpark

BLL PARK ÇALIŞTAYI

KASIM 2014

Aydın Üniversitesi İç Mimarlık öğrencileri ile yürütülen projenin; grupları belirlendi, mekan analizleri ve ilk fikirlerin sunumu gerçekleştirildi. Sunumlar sonrasında 6 Şapka Yöntemi ile proje çalışmasına devam edildi.

 
makersfair

MAKERS FAIR

KASIM 2014

Başakşehir Living Lab  bir ilke daha imza atarak, İstanbul'da ilk defa düzenlenen Mini Maker Faire etkinliğine katılarak, hem profesyonellerin hem çocukların projelerini geniş bir alanda sergiledi ve büyük ilgi gördü.

 
coderdojo

CODER DOJO

KASIM 2014

CoderDojo yeni gününde, yeni saatinde ve yeni programıyla yine sizlerle. Her Çarşamba 17.00 - 19.00 arasında gerçekleşen CoderDojo da Microsoft Small Basic programını öğretiyoruz.

 

BİZDEN HABERLER

aaltouniv

Finlandiya, Helsinki Aalto Üniversitesi’nde farklı bölümlerde okuyan 19 Üniversite öğrencisinin katıldığı Başakşehir Living Lab ziyaretinde katılımcılar kurum bünyesinde gerçekleştirilen çalışmaları yakından inceledi.
Merkezimizi çok beğendiklerini verdikleri röportajlarla da dile getiren öğrenciler, bizlerle izlenimlerini de şöyle paylaştı;

Ekonomi bölümünde okuyan Lulius Jauhiainen “Bizim ülkemizde de böyle yerler var.  Fakat buradan çok hoşlandım, çok keyifli bir gezi oldu. Bu benim için ilkti. Çok güzel uygulamalar var, yakından görme şansımız oldu. Living Lab’da Wallrite’ı çok beğendim” dedi.

 
pasabahce

Merkezimiz  Türkiye’nin önde gelen firmalarını ağırlamaya devam ediyor.

Başakşehir Living Lab’ın son ziyaretçileri Paşabahçe Cam San. ve Ticaret A.Ş’nin tasarım ekibi oldu. Merkezimizden oldukça etkilenen Tasarım Müdürü  Emre Bozbeyli  “Living Lab çok faydalı bir yer. Çocuklara, sağlığa, yaşamın her alanına yönelik çalışmalar var. Firma olarak workshoplarda, seminerlerde buradan faydalanabiliriz. Öğrencilerle yeni tasarımlar yapabiliriz. Living Lab’ın güzel özelliklerinden biri de ürünlerin vatandaşın kullanımına sunulması. Tasarladığımız ürünleri kullanıcılara denetebiliriz.” Diyerek işbirliklerine sıcak baktıklarını belirtti.

Umut Sinan Karaca (Paşabahçe Tasarım Şefi) ise "Başakşehir Living Lab gibi bir merkezin var olmasına bile şaşırdım. Mutlu oldum. Biraz daha gözden uzak , büyüyen gelişen bir ilçede olması daha güzel. İnsanların tasarımlarını paylaşacağı sergileyeceği yer yok. Burası o açığı kapatır. Hatta bu merkezin büyümesi gerekir. Wallrite sistemini firmamızda kullanmak için geldik. Buradaki çalışmaların çocuklara kadar ulaştırılması çok güzel. Erken yaşlarda çocukların tasarım öğrenmeleri çok önemli.” diyerek merkezimizin önemini vurguladı.
 
mtn

MTN Kalıp Sanayi kurucusu ve yöneticileri Living Lab binamızı ziyeret ettiler. Gezi sonunda yapılan toplantıda KOBİ - Living Lab işbirliği konusunda daha yakın ilişki içinde olunacağı konuşuldu.

 
uskudar

Üsküdar Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Cihan Eroğlu , ekibi ile Başakşehir Living Lab'i ziyaret etti. Kendi ilçelerinde kuracakları Bilim Merkezi için çalışma yürüten Eroğlu, binamızın yapısını çok beğendiklerini,  bina formatı ile ilgili inceleme yapmak istediklerini dile getirdi.

 
fll

Bilim Kahramanları Derneği, “her çocuk mucit doğar, keşif yapar” düşüncesiyle yola çıkıp FLL (First Lego Lig) ile çocukların içindeki mucidi dışarı çıkarmayı amaçladı. Biz de BLL olarak, bu mucitler aramızda mı diye bakmak istedik. Amacımız bugün patent, yarın girişimci, ertesi gün Nobel adayları çıkartmak.

 
elcilik

Elçilik programımızı tanıtmak için yaptığımız etkinlikte 19 Elçimize merkezimiz tanıtıldı, çalışmalar hakkında kapsamlı bilgiler aktarıldı. Her bir üyeye Living Lab T-Club kartları dağıtıldı. Gönül elçileri bu kartlarla istedikleri kişi ve gruplara merkezi gezdirebilecekler. Sisteme kayıt olacak genç ve yetişkin elçiler, merkezin sunduğu etkinliklerden öncelikli olarak haberdar olma, programlara katılımlarda ayrıcalıklı haklara sahip olacak. Gönüllü kişilerin oluşturduğu bir Yüksek Üye gurubu olarak tanımlanan Başakşehir Living Lab Elçilerimize önümüzdeki dönemde farklı ayrıcalıklar ve avantajlar da tanınacak.

 
 

TEKNO HABERLER

 
 
 
 
 
 

Başakşehir Teknoloji ve İnovasyon Merkezi
Başak Mahallesi, 5.Etap, 2.Kısım, Abdülhamithan Caddesi, No:5 Başakşehir/İSTANBUL
+ 90 212 777 86 93