Living Lab KASIM Bülteni

Bu postayı görüntülemekte sorun yaşıyorsanız burayı tıklayın.

Başakşehir Living Lab

Türkiye'nin Yaşam Laboratuvarı

Kasım Bülteni

Sayı: 06

lliving-lab-logo.png  belediye_logo.png

LIVING LAB MANŞET

legolab

LEGOLAB EĞİTİMLERİ

Ekim - Mart 2014

Legolab döneme hızlı başladı, kurslarımız öğrencilerimizle doldu taştı. Motorlu ve Basit Makineler ile Yenilenebilir Enerjinin anlatıldığı bu değerli eğitimlere 100’ün üzerinde öğrencimiz başvurdu. Kontenjanlarla sınırlı kayıtlar 3 gün içerisinde doldu. Göstermiş olduğunuz yoğun ilgiye teşekkür ederiz. Bu eğitimi kaçıran öğrencilerimiz üzülmesin. Legolab etkinlikleri devam edecek.

 
makersdojo

BLL CODERDOJO

Ekim - Kasım 2014

12-13 Kasım 2014 tarihlerinde düzenlenecek olan İstanbul Maker Fair etkinliğinde Başakşehir Living Lab olarak başarılı çocuklarımızın geliştirmiş ve geliştirmekte olduğu projeleri sergilemesini sağlıyoruz. Ekim ayı içerisinde başlayan etkinlik Kasım ayında da katılımcıların büyük ilgisiyle devam ediyor.

 
inovasyon

İNOVASYON YARIŞMASI ÖN ELEME

Ekim 2014

Başakşehir Living-Lab koordinasyonunda İOSB Yönetiminin desteği ile yürütülen ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 4-6 Aralık tarihlerindeki İnovasyon Haftasında 3 kategoride (İlköğtetim, Ortaöğretim, Üniversite öğrencileri) verilecek İnovasyon ödülleri için 1. aşamaya 190 proje başvurmuş ve 53 tane proje fikri 2. aşamaya seçilmiştir. 2. aşama proje çalışmaları 29 Kasım tarihinde yapılacak sunumlarla sonuçlandırılacak ve finalistler belirlenecek. 2. aşama için son tarih 14 Kasım 2014.

 

KASIM ETKİNLİKLERİ

 
designworkshop

CODER DOJO

Kasım 2014

Geçtiğimiz dönem de her cumartesi 10.00-12.00 arasındaki kod yazma günümüz, yeni öğretim yılında da devam edecektir. Bayram tatilinden sonra tüm hızıyla çocuklar yeni gün ve saatlerinde kod yazmaya devam edecekler. Bizi takip etmeye devam edin. Güncel bilgilere linkten ulaşabilirsiniz:
https://www.facebook.com/coderdojoturkiye

 
designworkshop

BLL PARK ÇALIŞTAYI

Kasım 2014

İstanbul Aydın Üniversitesi ve Tasarım Atölyesi işbirliği ile başlatılan, Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi'nin arka tarafındaki park alanın tekrardan el alınması ile ilgili projenin ilk analizlerinin sunulması ve yaşayan halk ile konu üzerinde birlikte bir çalışma yürütülmesi planlanmaktadır. Detaylı bilgi için: info@istanbuldesignfactory.com adresinden iletişime geçilebilir.

 
digitalclock

DİJİTAL SAAT ÇALIŞTAYI

Kasım 2014

ElektroLab ve tasarım atölyesi iş birliği ile yapılacak olan çalışma 4 hafta sürecektir. Sürecin üç haftası ElektroLab'te, son haftası ise tasarım atölyesinde gerçekleşecektir. Bu çalışmada kişiler dijital saat devresini ve masa saatinin kabuk tasarımını gerçekleştirecektir. Çalışma sonrasında kendi saatlerini alıp gidebileceklerdir. Etkinlik 4-26 Kasım arasında Salı ve Çarşamba günleridir. Detaylı bilgi için: info@istanbuldesignfactory.com adresinden iletişime geçilebilir.

 
wissen

WISSEN AKADEMİ EĞİTİMLERİ

Kasım 2014

Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte Yurtiçi ve Yurtdışı pazara yazılımcı yetiştirme amaçlı eğitim veren Wissen Akademi eğitim lokasyonlarına Başakşehir Living-Lab'i dahil etmiştir. Başakşehir Living-Lab içindeki eğitimler Kasım ayı içinde başlıyor.

 
turkcellgirisimci

Girişimcilik ve Yatırım Semineri

Kasım 2014

Girişimci adayları, yeni girişimciler ve son sınıf üniversite öğrencileri! Girişimcilik ve yatırım dünyası ile ilgili merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz her şey bu eğitimde.

 

EKİM'DE NELER YAPTIK

 
coderdojo

BLL CoderDOJO

Ekim 2014

Başakşehir Living Lab çocukları ve gençleri marker olma yolunda ilerliyor. Farklı yaşlardaki ve ilgilere sahip çocuklar birlikte proje yapmayı öğreniyor. Paylaşarak ve üreterek mutluluklarını arttırmaktalar.

 
unv3d

UNV3D KIDS

Ekim 2014

BLL CoderDOJO etkinliğimize gelerek projelerini 3 boyutlu yazıcılar ile desteklemek isteyen çocuklar girişimcimiz Yusuf Ulufer ile çalışmalarına başladılar.

 
 

TEKNO HABERLER

 
 
 
 

BİZDEN HABERLER

codevist
CODEVIST ekibi Living Lab Kuluçka Merkezinde. Ekip; kapalı alanda konum belirleme teknolojisi olan Bluetooth 4.0; diğer bir deyişle ibeacon teknolojisi kullanılarak, müze, ören yeri, fuar ve sergi alanlarında akıllı cihazlarımıza konum tabanlı zengin içerikler sağlamayı hedeflemekte. Yüksek kullanıcı deneyimi sunacak olan projelerini ilerleyen zamanlarda konum tabanlı raporlama, oyunlaştırma, ödeme gibi alanlarda da geliştirmeyi hedefliyor. Ekimibize aramıza hoşgeldiniz diyoruz.
 
 
gencbasari

Türkiyede Genç Girişimcilerin önünü açmak ve eğitmek amaçlı olarak faaliyet gösteren Genç Başarı Derneği üst yönetimi ile yapılan görüşmelerde Başakşehirde Girişimci eko-sisteminin geliştirilmesi için ortak çalışmalar yapılması için prensip antlaşması yapılmıştır.

 
 
tanitim

Yapmış olduğumuz etkinliklerin yankıları diğer ilçelerden de duyuldu. Farklı semtlerde oturan , yaptığımız etkinlikleri duyarak bizi merak eden ziyaretçilerimizle güzel bir gün geçirdik. Gösterdikleri ilgi için teşekkür ederiz…

 
kaymakam

İstanbul Vali Yardımcılığı görevinden, Başakşehir’e Kaymakam olarak atanan Kazım Tekin, Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Başakşehir Living Lab’ı ziyaret ederek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Living Lab’ın ilk projesi olan Mobil Sağlık Ünitesi’nde sağlık taraması yaptırdı.

 
tavbilisim

Kurumun üst düzey yöneticilerine Başakşehir Living-Lab tanıtımı yapılmıştır.

 
novida

BLL büyüme ve genişleme stratejisi kapsamında Novida firması koordinasyonunda strateji çalıştayı yapıldı.

 
 
eczacibasi

Eczacıbaşı Holding İnovasyon Bölümü üst düzey yöneticileri ile Başakşehir Living Lab işbirliği imkanları konusunda toplantı yapıldı.

 
musiad

Başakşehir Living Lab olarak, ülkemizde savunma, haberleşme, havacılık ve uzay, deniz sistemleri, IT ve mühendislik, enerji ve çevre, donanım, medikal ve otomotiv sektöründe ileri teknoloji üretimi yapan lider firmaların katıldığı MÜSİAD FUARI'na 26 - 30 Kasım tarihlerinde katılıyoruz. Standımıza bekleriz.

 
 
optimist

Girişimcilerin proje ve ürünlerini geliştirdikleri ve gerçek ortamda test etme imkanı buldukları bir ortam sunan Başakşehir Living Lab, İstanbul’un hızla gelişen ilçelerinden Başakşehir’i ICT üssüne çevirmeye aday. Dünya Living Lab’ler Konferansı’na gelecek sene Türkiye’nin ev sahipliği yapmasını sağlayan merkezin koordinatörü Ömer Onur, Living Lab’in sunduğu hizmetleri Optimist’e anlattı.

 
teknopark

İstanbul Kurtköy'de kurulu İstanbul Tekno Park Girişimcilik Başkanı ile işbirlikleri konusunda toplantı yapıldı. İstanbul Tekno Park Yönetim Kurulu 31 Kasım toplantısını Başakşehir Living Lab'de yapma kararı verdi.

 
 
kulturuni

Kültür üniversitesi proje bölüm başkanlığına BLL tanıtımı yapıldı ve projelerde işbirliği konusunda işbirliği için prensip antlaşması yapıldı.

 
 
makersfair

Başakşehir Living Lab, İstanbul'da 12-13 Kasım 2014 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan Maker Faire'da hem profesyoneller hem de çocuklar için ayrılmış alanlarda projelerini sergileyecek. Herkesi etkinlik güne sizleri de bekleriz.

 
 

LIVING LAB ANKET

anket
 
 
 
 
 
 

Başakşehir Teknoloji ve İnovasyon Merkezi
Başak Mahallesi, 5.Etap, 2.Kısım, Abdülhamithan Caddesi, No:5 Başakşehir/İSTANBUL
+ 90 212 777 86 93