BAŞAKŞEHİR LIVING LAB

”YAŞAM İÇİN TEKNOLOJİ”

Başakşehir Belediyesine bağlı olan bir oluşum olarak Başakşehir Living Lab, Avrupa Birliği ENoLL (European Network of Living Labs) organizasyonu tarafından onaylanmış 170’den fazla Living Lab arasında yer alan Türkiye’deki ilk Living Lab’dir.

Başakşehir Living Lab bilişim teknolojileri ve tasarım tabanlı inovasyon ve girişimciliği yaymak ve yeni iş oluşumlarına ortam sağlamak amacıyla dönemin Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal liderliğinde 2012 Yılında kurulmuştur. Başakşehir Living Lab, diğer adıyla “Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi” binası ise 2014 yılında kapılarını halka ve girişimcilere açmıştır.

Başakşehir Living Lab bilişim teknolojileri ve tasarım konulu ürün ve hizmetlerin geliştirilebileceği ve gerçek yaşam ortamında, gerçek kullanıcılarla birlikte geliştirildiği ve test edildiği Başakşehir Belediyesi bünyesinde bir merkezdir.

Başakşehir Living Lab toplumun, yeni ürün ve hizmetlerin gerçek katma değerlerini görmesini sağlayan bir deneyim, araştırma ve inovasyon ortamıdır.

Başakşehir Living Lab’de girişimcilere, 10 yaş üstü tüm vatandaşlara yönelik ücretsiz mekatronik, bilişim teknolojileri, girişimcilik ve tasarım konulu eğitimler verilmektedir. Bugüne kadar 264 eğitim ile 5200’ün üzerinde vatandaşa hizmet verilmiştir. Girişimcilere tasarım, iş geliştirme, satış ve pazarlama destekleri de sunulmaktadır. Başakşehir Living Lab, şu anda kadar 72 projeye ev sahipliği yapmıştır. Başakşehir Living Lab’de güncel olarak 31 girişimcimiz bulunmaktadır ve bunlardan 19 tanesi ticari hale geçmiştir. Ayrıca hackhatonlar, akıllı şehircilik etkinlikleri, halk günleri, üniversite tanıtımları, çeşitli yurt içi ve yurt dışı fuar katılımları, iş birliği toplantıları, ödüllü Girişimcilik Günleri, Bölgesel Living Lab Zirvesi (Regional Living Lab Summit)  ve her sene  tüm Türkiye’yi kapsayan ortaokul, lise, üniversite, öğretmen kategorisinde ödüllü İnovasyon yarışması da düzenlenmektedir. Ek olarak kullanıcı deneyim merkezi yenileme, ICT İndeksi araştırması, Yaşam Memnuniyeti İndeksi Araştırması ve Akıllı Şehircilik Strateji Araştırmaları yapılmaktadır. Uluslararası alanda da Başakşehir Living Lab, önemli bir proje olan Unalab konsorsiyumunda 28 ortaktan biridir.

Başakşehir Living Lab binası 1 Gb hız kapasiteli fiber optik internet altyapısına sahip olup, Gold seviyede LEED Yeşil bina sertifikasına sahiptir.

Bilişim teknolojileri ve tasarım konusunda projeleri olan girişimciler, projelerinin onaylanması halinde aşağıdaki desteklerden ücretsiz olarak faydalanabilirler.

1)    Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’nde çalışma ortamından (kuluçka merkezinden) ve bina içerisindeki tüm imkanlardan (Elektrolab, 3 Boyutlu Yazıcı Laboratuvarı, toplantı salonları ve görüntülü görüşme kabinlerinden) faydalanabilirsiniz.

2)    Proje süreci boyunca Başakşehir Living Lab’deki danışmanlık ve mentörlük desteğinden yararlanabilirsiniz.

3)    Başakşehir Living Lab’te profesyonel girişimcilik uzmanları tarafından verilen Girişimcilik Eğitimlerimize katılabilirsiniz.

4)    Başakşehir Living Lab’in yer aldığı tüm tanıtım, fuar, sergi vb. organizasyonlarda Başakşehir Living Lab standında yer alarak ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.

5)    Başakşehir Living Lab’in çözüm ortağı olan İDF’den (İstanbul Design Factory) tasarımla ilgili tüm destekleri alabilirsiniz.

6)    Kullanıcı Deneyim Merkezi ve Ürün Sergileme Alanında ürün ve hizmetlerinizi sergileyebilir, son kullanıcılar tarafından deneyimlenmeleri için ortam oluşturabilirsiniz.

7)    Her sene düzenlediğimiz Girişimcilik Günlerinde ilişki ağınızı genişletebilir, ekosistemimiz içerisindeki iş ortağımız olan tüm kurum ve kuruluşlarla da iş birliği yapabilirsiniz.

8)    Geliştirmekte olduğunuz ürün ve hizmetleriniz için test ortamları oluşturabilir, gerçek yaşam ortamında gerçek kullanıcılarla test edilmelerini sağlayabilirsiniz.

9)    Her ay yayınlanan Başakşehir Living Lab E-Bülteni’nde ve Enoll aracılığı ile uluslararası platformda haberlerinize yer verilebilir ve tanıtımlarınızı yapabilirsiniz.